6.3 C
Brno
Pátek, 26 dubna, 2024
DomůBydleníKalendář zahrádkáře: Údržba zahrady po zimě

Kalendář zahrádkáře: Údržba zahrady po zimě

Zahrada celou zimu odpočívala, ale teď už nastává čas probudit ji k novému životu. Správný zahrádkář se už nemůže dočkat, až poprvé zaboří motyčku do sluníčkem vyhřáté hlíny. Před zahájením jarních prací je samozřejmostí se také ujistit, zda máte vhodné pomocníky. Co tedy zahrádkářů čeká na začátku jara?

Omlazení stromů
Máte poslední možnost využít pár zbývajících chladných dnů k proříznutí keřů a stromů. Zimním řezem v období vegetačního klidu omladíte strom, vytvarujete korunu a podpoříte růst výhonů. K odstranění tenčích větviček postačí jednoruční zahradní nůžky, ke stříhání silnějších větví budete potřebovat nůžky pákové – ty lepší mají převodový mechanismus, který zvyšuje střižný výkon. K odstranění ještě tlustších větví pak poslouží prořezávač nebo stará dobrá pilka.

Suché větve můžete zpracovat v drtiči či štěpkovači na mulč nebo nakalat sekerou na zatopení v krbu. Při jejím výběru dívejte hlavně na dobrou ergonomii a kvalitu zpracování. Důležité je i zamýšlený způsob použití. Velkou štípací sekeru použijete ke zpracování polen, menší univerzální zvládnou třísky, ale hodí se i na běžné tesařské práce. Nejmenší sekery jsou ideální pro přípravu třísek.

Okopání záhonů
A už se dostáváte ke svým milovaným záhonům. Při teplotách kolem 3 ˚C můžete zasít špenát, mrkev, petržel či ředkvičku. Než začnete sázet, musíte provzdušnit půdu po dlouhém odpočívání pod sněhovou peřinou. Okopání prospěje i víceletým rostlinám – i když to na nich ještě není moc vidět, vnitřní biochemické pochody jsou v plném proudu, kořeny se prodlužují a míza proudí. V tomto období se stane vaším oblíbeným pomocníkem motyčka kombinovaná s kultivátorem. Určitě si užijete i malé hrabičky, kolík na sázení a jiné drobné zahradní nářadí. Při jeho výběru dívejte v první řadě na násadu. Musí být lehká, příjemná a odolná. Moderní kompozitové násady mají všechny tyto vlastnosti a vydrží po mnoho let v perfektním stavu.

Pokud dáváte přednost klasickým přírodním materiálům, vyplatí se zvolit kvalitní zahradní nářadí s násadou z tvrdého dřeva, například lakovaného jasanu. Pracovní část by měla být vyrobena z nerezové oceli nebo z kovu s povrchovou úpravou jako je např. speciální fluoro-plastový povlak Xylan. Ten má velmi nízký koeficient tření a přitom vysokou ochranu proti korozi, výkyvům teplot a slunečnímu záření. Samozřejmostí je u nářadí všeho druhu důkladné řemeslné zpracování. Ruku v ruce jde i dobrá ergonomie. Nářadí musí „sednout“ do ruky, aby se pohodlně drželo. Úlohu hraje i hmotnost: čím menší, tím déle vydržíte pracovat bez únavy.

Jarní úklid
Máte prořezané, okopané a možná už i zaseté. Zbývá jen uklidit, než propukne to pravé jaro. Zametání cestiček a teras se neobejde bez metly nebo bez trendy fukarem. Při úklidu ale určitě využijete i hrábě – shrabete jimi nepořádek po zimě a uklidíte drobné úlomky větviček po prostřihávání. Vhodné jsou hrábě s kovovou hlavou, které dokážou také zarovnat záhon nebo zkypřit půdu.

A pak si stačíte jen na chvilku odpočinout, než udeří jaro v plné síle, vyroste první tráva a po prvním sečení nastane čas na vertikutaci trávníku. Můžete si v té době rozmyslet, jaké nářadí či stroje ve Vaší kůlně ještě chybí. Ať už jde o rýč, lopatu, motyku a vidle nebo hrábě či koště, případně drobné jednoruční nářadí, vyplatí se vsadit na renomované značky. Když vyberete ty správné druhy, poradí si na zahrádce se vším a navíc dobře vypadají!

Tipy, jak vybírat nářadí
U zahradního nářadí je velmi důležitá násada. Musí být lehká a přitom odolná a samozřejmě také pohodlná na držení. To zaručí moderní plastové, ergonomicky tvarované násady, jako má například řada zahradního nářadí Patriot, který prodává společnost Mountfield.

Pokud preferujete klasiku v podobě přírodních materiálů, je ideální zvolit zahradní nářadí s násadou z tvrdého dřeva, např. z lakovaného jasanu, který je typický pro produkty známé anglické značky Kent & Stowe. Pracovní část každého nářadí by pak měla být zhotovena z nerezové oceli nebo alespoň z kovu s antikorozní úpravou, abyste mohli pracovat také s mokrou zeminou.

Co by nemělo ve vaší kůlně chybět?
Žádná zahrada se neobejde bez rýče a rycích videl. K nakládání zeminy a jiných materiálů pak budete potřebovat lopatu, k přehazování kompostu jsou vhodné kompostové vidle; na plete, okopávání a kypření půdy zase motyčka. Kovové hrábě najdou uplatnění při zarovnávání či kypření půdy, švédské hrábě se širokým záběrem jsou ideální pro hrabání listí nebo trávy.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články