-0.5 C
Brno
Pátek, 3 února, 2023
DomůBydleníJak si zařídit bydlení ve venkovském stylu

Jak si zařídit bydlení ve venkovském stylu

Venkovský styl vždy byl a bude mimořádně oblíbený, a tím i nadčasový. Působí totiž harmonicky, útulně a domácky. A přesně tyto atributy chce mnoho lidí zakomponovat do svého bydlení, aby se tam cítili příjemně a bezpečně.

Neobejde se bez dřeva v podobě nábytku z masivního dubu či borovice, který je ošetřen přírodními oleji a vosky. Jídelní stůl ze starých trámů či stoletá truhla v něm zazáří tak jako nikde jinde. Venkovský styl charakterizují také světlé stěny v barvě vanilky či slonové kosti, strukturované omítky, dřevěné obklady, kamenné či dřevěné podlahy, případně cihlové stěny či tapety s jemným páskem nebo drobnými kvítky.

A samozřejmě doplňky a textilie, pomocí kterých tu správnou venkovskou atmosféru dotáhnete k dokonalosti. Vyšívané obrazy, lněné ubrusy, kožešiny, dřevěné prkénky, krhličky i staré rádio – vše si zde najde své místo. Pokud vám po prarodičích nezůstaly žádné tradiční kousky, nesmuťte. Z „blešáku“ se zaručeně nevrátíte s prázdnýma rukama. Otlučené hrnce či lampy ještě poslouží a malé chybičky krásy navodí tu správnou atmosféru.

Moderní venkov má v oblibě jednodušší a čistý design, proto to s doplňky nepřežeňte. I sériový nábytek dokážete snadno proměnit ve venkovský či ve stylu shabby chic. Stačí ho přemalovat a obrousit, aby získal jemnou patinu. Dbejte přitom detailů, jako jsou hrany, oblouky či úchytky. Venkovský styl má spoustu podob. Provensálský, toskánský, španělský, skandinávský či farmářský americký country chic. I „slovenský venkov“ má své typické vlastnosti a zejména kouzlo spojené se vzpomínkami na časy minulé. Dnes se jeho prvky vracejí do domácností ve formě výšivek, lidové keramiky a modrotisku.

Útulný nepořádek
Knihovna, komoda či vitrína z masivního dřeva se do venkovsky laděného obývacího pokoje hodí jako ulité. Raději jeden dominantní a kvalitní kus nábytku než několik průměrných. Neměl by v ní chybět ani krb nebo kamna, která spolu s ostatním vybavením navodí tu správnou atmosféru. Stejně ale dřevo, proutí, kov, keramika, len i bavlna.

Zvolte doplňky, díky kterým prostor získá své kouzlo: měkkou pohovku, pohodlný ušák, tkané koberce, proutěné koše, starou keramiku, nábytek s patinou či starožitné ozdobné předměty. Venkovský styl staví na autentičnosti, proto v něm nic není dokonalé, ai chyby či dokonce „útulný“ nepořádek k němu vysloveně patří.

Různé kusy nábytku
Venkovská kuchyně je pojem sám o sobě. Hluboký keramický dřez, vyřezávané police, filigránské úchyty, ozdobné římsy či otevřené police… Je toho moc, co by v ní nemělo chybět, aby působila jako z časopisu. Nebojte se nedokonalosti ani ošarpanosti. Působivou kombinaci vytvoříte také z tvarově či barevně různorodých kusů nábytku. O to víc bude originální.

Přírodní materiály
Co se týče barevnosti, základ by měl být světlý. Charakteristické vzory jsou pásky, kostka či jemné florální motivy. Nesklouzněte do přecpanosti a kýče. Poctivý nábytek, decentní přírodní odstíny a kvalitní textilie dotvoří celkovou útulnou atmosféru, stejně jako stropní trámy, dřevěné zárubně, závěsy a polštáře ze lnu či vlny. Vše v podobných tónech a raději v menším počtu.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články