-0.5 C
Brno
Pátek, 3 února, 2023
DomůBydleníJak při nízkých nákladech vytvořit ve starém obytném domě současný interiér pro...

Jak při nízkých nákladech vytvořit ve starém obytném domě současný interiér pro mladou rodinu s dítětem

Zadáním a zároveň výzvou v tomto bytě o výměře 75 metrů čtverečních bylo vytvořit při relativně nízkých nákladech současný interiér odpovídající sto let starému domu a potřebám mladé rodiny očekávající přírůstek.

Byt se nachází v bloku domů postavených renomovaným českým architektem Františkem Albertem Librem. Tyto domy jsou kulturní památkou, a tak jsme iv rámci udržovacích prací museli spolupracovat s památkáři. Vzhledem k tomu, že samotný půdorys bytu je drahocenný a samy jsme obdivovatelkami puristického skvostu, snažili jsme se prostřednictvím minimálních zásahů do konstrukce vytvořit současný interiér. Librova práce s půdorysy je obdivuhodná. V každé i maličké místnosti se nachází okno, co jsme zachovali.

Chodba s parketami a kovovou policí jako pracovna
Při vstupu do bytu se ocitnete v prostorné chodbě se širokým oknem, typickým pro Librovu tvorbu. Zdroj: vaclavnovak.com

Změna oproti původnímu plánu nastala umístěním kuchyně s obývacím pokojem do místnosti se vstupem na devět metrů dlouhý jižně orientovaný balkon (původně byla kuchyň tam, kde se nyní nachází ložnice), na který by bylo škoda nenavázat nejobydlenější částí bytu. Z dispozice 2+1 se tak stane 3+kk. Při vstupu do bytu se ocitnete v prostorné chodbě se širokým oknem, typickým pro Librovu tvorbu. Díky dennímu světlu a šířce chodby lze tento prostor pojmout jako další místnost, do které jsme situovali pracovnu s knihovnou, a dispozice 3+kk se rázem změnila na 4+kk.

Jako první bylo při rekonstrukci třeba odstranit nánosy koberců, linolea a dřevotřískových desek, pod kterými byly schovány více či méně zachovány parkety, které byly repasovány. Následně se znovu odlilo teraco v koupelně, na WC i na menším balkoně.

Špaletová dřevěná okna zůstala zachována. Zazděné interiérové ​​okénko, které jsme objevili mezi koupelnou a ložnicí, jsme obnovili, dali jsme mu kulatý tvar a matné sklo. Slouží jako přívod přirozeného světla do místnosti a díky otevíratelnosti i pro větrání v koupelně. Lomená zelená v kombinaci s pudrovorůžovou tvoří základní barevné schéma, které doplňuje materiály jako MDF lakovaná lomenou bílou nebo zavoskovaná černá ocel.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články