Popularita kamenných podlah nikdy neskončí. Po staletí patří ke klasice ai dnes jsou jedním z nejžádanějších typů podlah. Často se vyskytují v dobových domech, v rustikálních farmách, ale opět je vidíme také v moderních rodinných domech či v bytech. Vnášejí do místností teplo a texturu, dodají šarm a charakter každému stylu.
Podlaha z kamene je přírodní, a proto vždy originální. Každý kus má určitý charakter a strukturu. Dlažba z kamene obsahuje přirozené žilky, vlnky a různé vzory – od mramorových po pavučiny či krystalky. Nejde ovšem jen o efekt. Organický povrch přírodního kamene je přirozeně odolný vůči prachu a choroboplodným zárodkům. Na výběr máte od drsného povrchu po hladký, od porézního po hustý.
Jak vybrat podlahu do kuchyně
Jak použít kamennou dlažbu v moderní domácnosti?
Kamenné podlahy jsou dostupné v různých barvách – žlutá, modrá, zelená, růžová, černá, bílá, antracitová – podle obsahu minerálů. Máte-li rádi přírodní vzhled, vyberte si kamenné podlahy, které mají zrna a žilkování. Pokud to pro vás není to pravé, zvolte si kamenné podlahy ve vysokém lesku, v matném nebo ve zvětralém efektu.
Aktuálně jsou nejpopulárnější teplejší béžové a tmavě hnědé odstíny kamene, přestože šedá zůstává také stále oblíbená. Hladký, „broušený“ kámen působí čistě a moderně, kameny s výraznější texturou a ve zvětralém efektu jsou ideální k vytvoření autentičtějšího přírodnějšího dojmu.
Kamenná podlaha do kuchyně a chodby
Kamenná dlažba se nejčastěji používá jako kuchyňská podlaha, ale také do chodeb a venkovních prostor. Je dostupná v šesti základních kategoriích: travertin, terakota, břidlice, vápenec, křemen a teraco. Dlaždice z kamene velmi dobře fungují v místech s vysokou návštěvností. Jsou odolné, pevné, ekologické a vydrží celé generace. Na trhu naleznete různé barvy a vzory, mnohé z nich dají prostoru okamžitý luxus.
Kombinace stylu s odolností
Přírodní kámen je hustší než jiné materiály, a proto také odolnější. Avšak kámen je porézní, takže vyžaduje pravidelné ošetření, které jej ochrání před bakteriemi, kyselinami a prachem. Pískovec, vápenec a mramor potřebují takové ošetření každých pár měsíců, žula a křemen jednou ročně. Na porézních površích se běžně vyskytují plísně, které mnozí rádi řeší octem.
Avšak přírodního kamene by se nemělo dotknout nic kyselé, protože je zásaditý. Dobrý domácím čistícím roztokem je jeden díl bělidla na čtyři díly vody. Můžete si také koupit pH neutrální čistič pro dezinfekci podlahy. Dalším pozitivem kamenné dlažby je fakt, že kámen je skvělý vodič tepla. Pokud tedy uvažujete o podlahovém topení, kamenná dlažba je kandidátem číslo jedna.
Od velkoformátových až po maloformátové
V ideálním případě jsou obklady z přírodního kamene dostupné ve standardním rozměru 600 x 400 mm, přičemž větší formáty jsou k dispozici v závislosti na možnostech lomu. Máte-li čtvercové dlaždice, dbejte na to, abyste je rozložili v lineárním vzoru uspořádaném v liniích. S obdélníkovými dlaždicemi si můžete pohrát více a uložit je například iv designu „cihlové vazby“. Velkoformátová kamenná dlažba je ideální pro vytvoření pocitu většího prostoru. Na velkých formátech také mnohem lépe vyniknou žilkování a mramorové stuhy.