-0.5 C
Brno
Pátek, 3 února, 2023
DomůRady a NávodyPrvní prsní implantáty byly úspěšně operovány před 60 lety. Jejich nositelka je...

První prsní implantáty byly úspěšně operovány před 60 lety. Jejich nositelka je má dodnes

První silikonové prsní implantáty byly voperovány před 60 lety, 16. března 1962. Operaci podstoupila Američanka Timmie Jean Lindsey (narozena v roce 1932) v Houstonu.

Dnes představuje zvětšení prsů pomocí silikonových implantátů nebo vlastního tuku nejčastější formu plastické operace.
Operace proběhla úspěšně a Lindsey žije s úpravou bez problémů dodnes. Pokusy se zvětšením prsou se prováděly již dříve, například německý lékař českého původu Vincenz Czerny již v roce 1895 vytvořil implantát z tukové tkáně pacientky z nezhoubného nádoru na jejích zádech. Na začátku 20. století se k vycpávání prsou používala guma, slonovina, hovězí chrupavka nebo skleněné kuličky, později silikonové injekce, které však způsobovaly bolesti.

Lindsey si nejprve chtěla nechat odstranit rozsáhlé tetování na hrudi. Za tímto účelem navštívila plastického chirurga v nemocnici v Houstonu. Chirurg Frank Gerow byl členem skupiny, která vyvíjela koncept prsních implantátů a právě hledal dobrovolnice, které by podstoupily tuto operaci. Lidnsey mu řekla, že by měla větší zájem o úpravu uší a chirurgové souhlasili, že učiní i tento zákrok. Operace se povedly. Lindsey ale o svých úpravách dlouho mlčela a svému okolí o nich řekla až mnohem později. Původní implantáty má dodnes.

Pokusy se zvětšováním prsou se prováděly iv České republice. V roce 1964 vytvořil proslulý vědec profesor Otto Wichterle se svým týmem model prvního českého implantátu. Jeho výplň tvořil hydrofilní gel, ze kterého se vyráběly i první kontaktní čočky.

Dnes představuje zvětšení prsů pomocí silikonových implantátů nebo vlastního tuku nejčastější formu plastické operace, podstoupily ji už miliony žen. Zákrok se provádí v celkové anestezii a náplní implantátu může být silikonový gel, solný roztok či jiné substance. Touto operací vylepšují svůj vzhled i známé osobnosti, učinila tak například americká herečka Demi Moore.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články